Student Winners of
AAAS, Pacific Division
Awards of Excellence

92nd Annual Meeting
University of San Diego
San Diego, California
12 – 16 June 2011



 




Eric Arobone     Gillian A.O. Britton     Reed B. Jacob     Fernando Paolo     Emily T.H. Redman     Nicole Searcey
 
Photos courtesy themselves except group courtesy Armando J. Galindo
Not included in the above photo gallery are award winners Christian Bartolome, Erica J. Bessen, Emma Brown,
Kelsey Campion, Caroline Frost, Trevor Maynard, Gillian Moritz, and Bernadette Smith.,


Congratulations to every student who presented research at the 92nd annual meeting of the Pacific Division. The presentations were of consistantly high quality and a pleasure to listen to or view.

Special congratulations go to those students who won Awards of Excellence. Their names and awards are listed below.


DIVISION–WIDE AWARDS

LAURENCE M. KLAUBER AWARD
Bernadette Smith (University of San Diego, San Diego, CA), Darwinian Evolution and Jack London: Dualistic Representations of Evolution and Social Darwinism in the Character of Buck.


GERALDINE K. LINDSAY AWARD IN THE NATURAL SCIENCES
Andrew Core (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) A New Honey Bee Threat –The Phorid Fly Apocephalus borealis.



BEST POSTER AWARD
Camille Brown and Candy Macias (HHMI Pre-College Program at UCLA School of Dentistry, Los Angeles, CA) Susceptibility of Oral Cancer Stem Cells to NK Cell Death versus Their Differentiated Counterparts.



PRESIDENTS AWARD
Emily T.H. Redman (Department of History, University of California Berkeley, Berkeley, CA) Public Mathematics and Discrete Policy: Federal Administrations and Mathematics Education Reform in the 20th Century United States.



AAAS: ROBERT I. LARUS TRAVEL AWARD
Eric Arobone (Department of Mechanical and Aerospace Engineering, University of California San Diego, La Jolla, CA), Numerical Simulations of Stratified and Rotating Turbulence using Feature Extraction.




SECTIONAL AWARDS

Clickable list of sections represented:

Agricultural and Horticultural Scienes
Anthropology and Archaeology
Atmospheric and Oceanographic Sciences
Cell and Molecular Biology
Chemistry and Biochemistry
Computer and Information Sciences
Earth Sciences
Ecology, Organismal Biology, and Environmental Sciences
Education (Science and Technology)
Engineering, Technology, and Applied Sciences
General and Interdisciplinary Studies
Health Sciences
History and Philosophy of Science
Oral Biology and Dental Medicine
Physics and Materials Science
Psychology


Combined Sections of
AGRICULTURAL and HORTICULTURAL SCIENCES
CHEMISTRY and BIOCHEMISTRY

COMPUTER and INFORMATION SCIENCES
PHYSICS and MATERIALS SCIENCES

First Place: Reed B. Jacob (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID), Predictive Potential Unraveled with DockoMatic.

Second Place: Sanjib Shrestha (Department of Biology, Utah State University, and Synthetic Biomanufacturing Center, Logan, Utah), Non-cytotoxicity of Novel Antifungal Aminoglycosides in Mammalian Cells.

Third Place:
Yukie Kawasaki (Department of Biology, Utah State University, Logan, UT), Scalable Production of Syringomycin E as an Organic Compatible Agrifungicide.




ANTHROPOLOGY and ARCHAEOLOGY
First Place (tie): Andrew D. Wade (Department of Anthropology, University of Western Ontario, London, Ontario, Canada) Hearts and Minds: Excerebration and Evisceratin in the Egyptian Mummification Tradition.

First Place (tie): Nicole Searchey (School of Biological Sciences, University of Nebraska–Lincoln, Lincoln, NE) Parasitism of the Zweeloo Woman Bog Body with Overview of Bog Body Helminths.


Second Place: Chang Seok Oh (Department of Anatomy, Institute of Forensic Medicine, Seoul National University College of Medicine, Seoul, South Korea) Taphonomic Studies on the Joseon Mummies in Korea.

Third Place: Emma Brown (Archaeological Sciences, University of Bradford, West Yorkshire, UK) Investigating the Use of Coca and Other Psychoactive Plants in Andean Archaeological Populations.


Honorable Mention: Gillian L. Moritz1 and Gillian A.O. Britton2 (1Department of Ecology and Evolutionary Biology and 2Department of Anthropology, Dartmouth College, Hanover, NH) Mummified Baboons, Stable Isotopes, and the Location of Punt.



ATMOSPHERIC and OCEANOGRAPHIC SCIENCES
First Place: Fernando Paolo (Scripps Institution of Oceanography, La Jolla, CA) Elevation Changes in Antarctica's Ice Shelves.




CELL and MOLECULAR BIOLOGY
First Place: Wendy A. Harvey (Department of Biological Sciences, Boise State Univerisity, Boise, ID) Exposure to TCDD (Dioxin) Increases Hepatic Stellate Cell Activation.


Second Place: Alexa Aranjo (Chadwick School, Palos Verdes Peninsula, CA) The Effect of Ginkgo biloba on the Mouse Hippocampous.

Third Place: Sarah Jones (Department of Biology, University of San Diego, San Diego, CA) The Effects of Exercise on the Expression of Insulin–like Growth Factor in Juvenile Yellowtail.



Combined Sections of
EARTH SCIENCES
ECOLOGY, ORGANISMAL BIOLOGY, and ENVIRONMENTAL SCIENCES
SCIENCE and TECHNOLOGY EDUCATION
First Place:
Andrew Core (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) A New Honey Bee Threat –The Phorid Fly Apocephalus borealis.

Second Place:
Samuel M. Holley (Huntington Beach High School, Huntington Beach, CA) Examination of Physiological and Behavioral Effects on White Seabass Atractoscion noblis in a Closed Recirculating System.

Third Place:
Caroline Frost (Chaminade College Preparatory School, Los Angeles, CA) Scrubbing the Air: Reducing Carbon Dioxide Levels with Frageria californica, Galvezia speciosa, Heteromeles argutifolia, and Salvia clevelandii.



ENGINEERING, TECHNOLOGY and APPLIED SCIENCE
First Place:
Eric Arobone (Department of Mechanical and Aerospace Engineering, University of California San Diego, La Jolla, CA), Numerical Simulations of Stratified and Rotating Turbulence using Feature Extraction.

Second Place:
Trevor Maynard (Department of Mechanical Engineering, University of California Riverside, Riverside, CA) An Application of a Simple Free Convectin Model to the Fire Flickering Phenomenon.

Third Place:
Christian Bartolome (Department of Mechanical Engineering, University of California Riverside, Riverside, CA) Laboratory Measurements and Sensitivity Modeling of the Thermodynamic and Droplet Characteristics of Superfog.



Combined Sections of
GENERAL and INTERDISCIPLINARY STUDIES
HISTORY and PHILOSOPHY of SCIENCE
First Place:
Bernadette Smith (University of San Diego, San Diego, CA), Darwinian Evolution and Jack London: Dualistic Representations of Evolution and Social Darwinism in the Character of Buck.

Second Place:
Emily T.H. Redman (Department of History, University of California Berkeley, Berkeley, CA) Public Mathematics and Discrete Policy: Federal Administrations and Mathematics Education Reform in the 20th Century United States.



Combined Sections of
HEALTH SCIENCES
ORAL BIOLOGY and DENTAL MEDICINE

First Place: Camille Brown and Candy Macias (HHMI Pre-College Program at UCLA School of Dentistry, Los Angeles, CA) Susceptibility of Oral Cancer Stem Cells to NK Cell Death versus Their Differentiated Counterparts.

Second Place: Rebecca Udokop (HHMI Pre-College Program at UCLA School of Dentistry, Los Angeles, CA) Chronic Inflammation and Epigenetic Gene Regulation in Oral Keratinocytes.

Third Place:
Xavier Brooks and Esmeralda Alvarez (HHMI Pre-College Program at UCLA School of Dentistry, Los Angeles, CA) Combined Effects of TGF–beta1 and TNF–alpha on Dental Pulp Stem Cell Differentiation.




PSYCHOLOGY
First Place:
Kristin Dascanio (School of Leadership and Education Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) IQ as a Mitigating Factor in Death Penalty Cases.

Second Place:
Kristen Greider (School of Leadership and Education Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) Forensic Mental Health Cultural and Ethical Considerations in Death Penalty Cases.

Third Place: Erica J. Bessen (School of Leadership and Education Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) Dependent Personality Disordr as a Mitigating Factor in Death Penalty Cases.

Honorable Mention: Kelsey Campion (School of Leadership and Education Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) Identifying, Securing, Organizing and Reviewing Mental Health Data in Death Penalty Cases.

 

Award Information
Students Only!
Contact Us

AAASPD Home Page

 

URL this page http://associations.sou.edu/aaaspd/awardwinners2011.html
Please contact our webmaster with comments.
Copyright © 2008 – 2011 by the AAAS, Pacific Division.
All rights reserved.

Page last modified 16 September 2011.